Inżyneria Odwrotna
Oferujemy usługę naszego biura konstrukcyjnego związaną z inżynierią odwrotną. Grupa naszych wyspecjalizowanych inżynierów zajmie się całym procesem od skanowania 3D do powstania modelu CAD. Inżynieria odwrotna nazywana także inżynierią wsteczną to proces polegający na odtwarzaniu lub wytwarzaniu modeli 3D lub dokumentacji 2D dla fizycznie istniejącego detalu bądź jego części powstałych dzięki edycji danych ze skanowania 3D.
Skanowanie 3D dla przemysłu. Tworzenie wirtualnego obrazu elementu oraz przekształcanie na model CAD-owski
Aby w przyszłości umożliwić rozwój fizycznej struktury produktu, konieczna jest digitalizacja jego powierzchni i stworzenie modelu CAD, który następnie można dowolnie modyfikować i optymalizować w programie komputerowym. W kontekście realizowanych przez Nas usług, jest to proces uzyskiwania w pełni edytowalnych i kompatybilnych z każdym oprogramowaniem CAD modeli 3D detali (lub tzw. dokumentacji płaskiej, 2D) opracowanych na podstawie edycji danych pochodzących ze skanowania 3D. Dostarczone modele mogą być wykorzystane w produkcji zamienników, poprawie dopasowania części bądź jako punkt wyjścia do zaprojektowania nowych elementów (re-design).
Optymalizacja i maksymalizacja działania elementu poprzez modyfikowanie jego wirtualnego modelu
Dzięki wprowadzeniu modelu w formę digital, jesteśmy w stanie modyfikować go i testować w dowolny sposób. Pozwala to na zmianę parametrów istniejących już produktów i przekształcenie ich w wymagany sposób tak by odwzorować fizyczny element w formie digitalowej i dopasować go to wymagań nowego projektu. Inżynieria odwrotna lub wsteczna (z ang. reverse engineering) to proces odtworzenia, a w wielu przypadkach wytworzenia dokumentacji projektowej (modele CAD, dokumentacja 2D) dla fizycznie istniejącego detalu, części lub obiektu – poprzez zastosowanie odpowiednich technik pomiarowych. Odwrotna, ponieważ punktem wyjścia dla wieńczącej ją produkcji jest realny detal, którego projekt zostanie dopiero stworzony, czyli… „zaczynamy od końca”.
Tworzenie części zapasowych oraz rekonstrukcji uszkodzonych elementów
Wykorzystanie inżynierii odwrotnej ma swoje zastosowanie w tworzeniu części uszkodzonych w trakcie eksploatacji. Dzięki skanowaniu 3D, jesteśmy w stanie stworzyć część, którą została już zużyta i odtworzyć jej kopie idealnie wzorowaną na pierwotnym elemencie. Inżynieria Odwrotna, inaczej Inżynieria Wsteczna (ang. Reverse Engineering), to proces którego celem jest odtworzenie w formie cyfrowej obiektu rzeczywistego. W praktyce wygląda to tak, że jeśli potrzebujemy model CAD lub dokumentację techniczną jakiejś części, komponentu czy nawet całej konstrukcji lub pojazdu, a nie mamy do niej dostępu, to w celu jego stworzenia można wykonać skan 3D całej geometrii wymaganych elementów, a następnie na podstawie pozyskanych danych stworzyć ich model parametryczny, który może być dalej wykorzystany do projektowania, optymalizacji lub wykonania zamiennika.
Przedstawiamy przykładowe zastosowanie Inżynierii Odwrotnej.
Inżynieria wsteczna:
- Odlewów, form, narzędzi, rdzeni piaskowych i woskowych,
- Wyprasek, matryc, elementów z tworzyw sztucznych, włókna węglowego i kompozytów,
- Wytłoczek, tłoczników, elementów blaszanych i spawanych,
- Części samochodowych, elementów karoserii, felg, zabudów, wnętrz i całych samochodów,
- Kadłubów łodzi, kabin jachtów, motorówek i skuterów wodnych,
- Motocykli, rowerów, ram motocyklowych i rowerowych,
- Naczep, przyczep, maszyn i narzędzi rolniczych,
- Konstrukcji stalowych, konstrukcji spawanych, odlewów wielkogabarytowych i o dużym tonażu,
- Turbin, piast, wałów, wirników i łopatek.